• Wizyta w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

          • W ramach rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniowie klas 8c, 7b oraz 7a odwiedzili bibliotekę uniwersytecką. Poznali zasady korzystania z ksiegozbioru oraz odwiedzili Gabinet Rękopisów, gdzie podczas warsztatów mogli z bliska obejrzeć najstarsze księgi  oraz inne zachowane dokumenty  rękopiśmienne.

          • Ślubowanie klas I z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • 13 października  w naszej szkole był uroczystym dniem dla uczniów klas 1a, 1b, 1c i 1d.  Zostali uroczyście pasowani na ucznia przez Panią Dyrektor Renatę Brzezińską. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, gośćmi oraz koleżankami i kolegami Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom.

             Życzymy Pierwszoklasistom wielu sukcesów!

          • Kl. 6b i 6c w Teatrze Kamienica na Ani z Zielonego Wzgórza

          •  

                           02.10.2023 r. kl. 6b i 6c wraz z wychowawczyniami wybrały się do Teatru Kamienica na spektakl Ania z Zielonego Wzgórza, aby obejrzeć adaptację omawianej na lekcjach lektury uzupełniającej.

                          Szczególną uwagę młodych widzów zwróciła grająca Anię Shirley aktorka Olga Sarzyńska.

          • Spacer po Chińskim Murze

          • 10.10.23 r. klasa 8c wzięła udział w warsztatach „Spacer po Chińskim Murze” w Muzeum Azji i Pacyfiku. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstawała cywilizacja chińska, kto wybudował Wielki Mur, a także jak powstają jedwabne tkaniny i dlaczego nefryt był bardziej ceniony od złota. Uczestnicy zajęć wcielili się w starożytnych artystów i stworzyli własną terakotową armię.

            Następnie klasa zwiedziła wystawę „Podróże na wschód”, która obrazuje bogactwo i różnorodność rozmaitych kultur Azji.

             

            Więcej zdjęć w Galerii do której prowadzi link:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

          • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego kl. 4-8 i Rzecznika Praw Ucznia

          •  

                           05.10.2023 r. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego kl. 4-8 oraz Rzecznika Praw Ucznia. Frekwencja wyniosła 84,5%.

                          Przewodniczącą Rady SU kl. 4-8 została Amelia Frankowska z kl. 5c, a Rzecznikiem Praw Ucznia p. Mateusz Bednarek (nauczyciel WF-u i jeden z opiekunów SU kl. 4-8).

          • Spotkanie z historią - Śpiewanie pieśni Powstania Warszawskiego

          • 2 października obchodzimy  Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły spotkali się, by wspólnie śpiewać pieśni powstańcze. Swoją obecnością zaszczycili nas Seniorzy z Klubu Seniora przy ul. Paca. Podczas spotkania  zaprezentowane zostały fragmenty książki "Fajna Ferajna" Moniki Kowaleczko-Szumowskiej opowiadającej o losach i udziale dzieci w Powstaniu Warszawskim, które zostały zaprezentowane przez aktorów szkolnego koła teatralnego "Siostra i Przyjaciele". Zainteresowanych dalszymi losami dziecięcych bohaterów książki "Fajna Ferajna" zapraszamy do biblioteki szkolnej.

                                                                                        

          • Wycieczka kl. 6c do Muzeum POLIN

          •  

            18.09.2023 r. byliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na warsztatach "Jak pięknie się różnić?". 

            Wykonując różne zadania w grupach, mówiliśmy o naszych mocnych stronach i o tym, że w grupie każdy jest potrzebny, a dzięki różnicom współpraca może być bardziej owocna.

            W przestrzeniach wystawy stałej poznaliśmy postaci z przeszłości i odkryliśmy ich różnorodne talenty. Dowiedzieliśmy się, że w szkole żydowskiej były trzy kategorie uczniów: rebel (rozrabiaka, buntownik), matmid (uczeń zdolny) i illui (geniusz).

             

             

          • Wizyta w Parlamencie Europejskim w Europa Experience

          • Europa Experience to otwierane w całej Europie multimedialne centra z interaktywnymi narzędziami, dzięki którym można dowiedzieć się jak funkcjonuje Unia Europejska.

            11 września klasa 8c wzięła udział w grze fabularnej - Obrady  Europarlamentu.

            Uczniowie zostali podzieleni na fikcyjne grupy polityczne i wcielili się w rolę posłów. Ich zadanie polegało na tworzeniu sojuszy, negocjowaniu i zapoznawaniu się z różnymi opiniami, aby osiągnąć porozumienie, podobnie jak europejscy prawodawcy.

            Podczas dyskusji na bieżące tematy uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces podejmowania decyzji na poziomie Unii Europejskiej, a także, jak te decyzje wpływają na życie obywateli oraz jak działa demokracja europejska.

            Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii - link poniżej:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

          • ZIELONA SZKOŁA: Tajemnicza wyspa – drużyna Robinsona (12-16.06.2023 r.)

          •  

             

            Uczniowie kl. 5a, 5b i 5c wzięli udział w pięciodniowej zielonej szkole w Ostrowie Pieckowskim nad jeziorem Wągiel na Mazurach. W międzyklasowych grupach integrowali się, zdobywali niezbędne umiejętności związane z survivalem, przetrwaniem, topografią. Brali udział w konkurencjach, w których mogli wykazać się intelektualnie i sprawnościowo. W nagrodę zdobywali kryształy mocy.  Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu.

          • Klasy 4b i 4c na wycieczce do ZOO w Łodzi

          • We wtorek 6 czerwca klasy 4b i 4c wybrały się na wycieczkę do ZOO w Łodzi. Uczniowie zwiedzili Orientarium - najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo-wschodniej. Mieszka w nim 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Obserwowaliśmy mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej orazz góry. Widzieliśmy największy w Europie wybieg dla słoni, unikatowe i zagrożone wyginięciem gatunki: orangutany, krokodyle, makaki, szpaki balijskie, czapelki złotawe, przepiórki chińskie. Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest podwodny tunel (26 metrów długości) do obserwacji rekinów i płaszczek. 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody.

          • Gala rozdania nagród w I Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich

          • 6 czerwca 2023r. w Teatrze "Scena Relaks" odbyło się uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień w I Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich "Teatrosfera". Koło Teatralne z naszej szkoły "Siostra i Przyjaciele" zostało uhonorowane II miejscem za przedstawienie "Bajkowa dobranocka". Siostra Zuzanna - opiekun koła oraz wszyscy aktorzy otrzymali dyplomy i pamiątkowe statuetki. 

            Poniżej zdjęcia z Gali, na której honorowym gościem była P. Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy.

          • SOS dla Ziemi

          •  

            1 czerwca klasa 2a wystąpiła na scenie z krótkim programem artystycznym pt. ,,SOS dla Ziemi”. Tematyka ekologiczna jest bliska każdemu z nas, szczególnie w obecnym czasie kryzysu klimatycznego. Ważne jest, aby o tym mowić głośno. 

          • Wycieczka kl. 2a Wawer - Alpaki

          •  30 maja klasa 2a wybrała się na wycieczkę, aby spotkać zwierzęta: króliki, pawie, ale przede wszystkim alpaki. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o tych ciekawych, przyjaznych zwierzętach. Miały okazję karmić je, przytulać się do nich, obserwować. To był piękny dzień. 

          • Zielona szkoła –  Z Pragi Południe do Pragi, stolicy Czech

          •  

            Uczniowie z klas 8b, 8c oraz 7c spędzili 5 dni w Kotlinie Kłodzkiej w ramach zielonej szkoły. Podziwiali piękno Gór Stołowych – Błędne Skały, Strzeliniec Wielki.  Podczas pobytu także  dwukrotnie odwiedzili Czechy, jeden dzień spędzając na zwiedzaniu Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów.  Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu.

             

            Dzień pierwszy (29 maja 2023r.): Przyjazd do Kudowy.  Zwiedzanie szlaku ginących zawodów.

            Dzień drugi (30 maja 2023r.): Wyjazd do Czech. Zwiedzanie z przewodnikiem Skalnego Miasta w Ardspach,  ZOO Safari w Dvur Kralowe.

            Dzień trzeci (31 maja 2023r.): Zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej. Wędrówka z przewodnikiem po rezerwacie Błędne Skały, zdobywanie Strzelińca Wielkiego. Na koniec niespodzianka z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka - Zjazd po torze saneczkowym w Polanicy Zdroju.

            Dzień czwarty ( 1 czerwca 2023r.): Zwiedzanie z przewodnikiem stolicy Czech Pragi.

            Dzień piąty ( 2 czerwca 2023r.) : Zwiedzanie w drodze powrotnej do Warszawy Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Świątyni Pokoju w Świdnicy.

            Zielona szkoła dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

          • Zielona szkoła - klasy 3b i 3c

          •  W dniach 22 -24 maja klasy 3b i 3c poznawały uroki Gór Świętokrzyskich. Pogoda dopisywała i w dobrych humorach uczniowie wyszli na Święty Krzyż podziwiając po drodze gołoborza. Zwiedzili jaskinię Raj i spacerowali po kieleckiej Kadzielni. Czas w gościnnym Jodłowym Dworze umilały gry terenowe, podchody i budowanie szałasów w lesie. Dużo wrażeń dostarczyły zabawy w Babajagowie, w towarzystwie wesołej Wiedźmy i zbója Madeja. Dzieci wróciły z wycieczki zmęczone ale bardzo zadowolone.​​​​​​​​​​

          • Teatr w naszej szkole - w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego

          • "Bajkowa dobranocka"  to przedstawienie, które zostało przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne pod kierunkiem scenarzysty i reżysera w jednej osobie Siostry Zuzanny. Premiera spektaklu miała miejsce 17 maja w  sali teatralnej ( sala 22). Zaproszeni na przedstawienie byli uczniowie klas I- III  oraz przedszkolaki z Przedszkola "Słonecznego" i Oddziału Przedszkolnego z naszej szkoły. 

            W przedstawieniu pojawiały się różne postacie, a zadaniem widzów było odgadnięcie z jakich bajek i baśni pochodzą. Mamy nadzieję, że zabawa zachęci młodych widzów do czytania i odwiedzin w bibliotece szkolnej.

            Więcej zdjęć z przedstawienia można obejrzeć w Galerii szkolnej, do której prowadzi link:

            Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa (edupage.org)

            Link do filmu z przedstawienia:

            https://youtu.be/LmuCkTUNx3k

             

          • Koło teatralne z wizytą u przedszkolaków

          • Członkowie koła teatralnego działającego w naszej szkole włączyli się w akcję popularyzowania czytelnictwa.  Odwiedzili oddział przedszkolny, czytali bajki i baśnie swoim młodszym kolegom, a uczniom starszych klas rozdawali zakładki do książek.

          • SZKOLNY POKAZ TALENTÓW (13.04.2023 r.) - kl. 4-8

          • 22 uczniów zaprezentowało przed wszystkimi klasami 4-8 swoje niesamowite zdolności w następujących kategoriach:

            - taniec:

            1) Natalia Zakrzewska-Ludek (6a), Marharyta Kyrychenko (6a) i Julia Branicka (8a),

            2) Karolina Drożyńska (6a)

            - śpiew:

            1) Julia Załęska (5b) - piosenka Sanah "Mamo, tyś płakała",

            2) Alicja Rzeżuchowska (4b) - piosenka Sii "Snowman",

            3) Julia Yakobshe (8a) - piosenka Adele "When we were young" ,

            4) Lena Zwierzyńska (4b), Barbara Szczurek (4b) i Amelia Frankowska (4c) - piosenka "I to jest właśnie to",

            5) Oliwia Sikorska (4a) i Aleksandra Otto (4a)- piosenka Sanah "Ale jazz",

            6) Nikola Sikorska (6a) - piosenka Sanah "Sen we śnie" ,

            - gra na instrumencie:

            1) Klara Rzeżuchowska (5b) - pianino,

            2) Maria Wawrzaszek (5b) - gitara,

            3) Jerzy Przybyłek (5c) - pianino,

            - zręczność:

            1) Mikołaj Łukawski (5b) - kostka Rubika,

            - akrobatyka:

            1) Liliana Woszczyna (4b),

            2) Julia Polimirska (5c) i Lena Mazurek (5c),

            - malarstwo:

            1) Nadia Zhukova (4a) i Nina Cherniak (4a).

            Całość rewelacyjnie poprowadził Ludwik Krzemiński (5a), a nad nagłośnieniem czuwali Wojciech Zając (8c) i Mateusz Chojnacki (8c).